Sevgiye Giden Yolda İletişim Sorunsalı-1


İstemsizce geçmişlere bakıyorum. Kişiselleştirmiyorum, yargılamıyorum, anlam yüklemiyorum;  sadece bakıyorum.

 

Fark ediyorum, keşfediyorum ki çok temel bir iletişim algısı aslında hayatımızı zorlaştırıyor. Bu iletişim algısı evrensel midir, yoksa, ülkemize has toplumsal bir hadise midir bilinmez; artık aşılması gereken bir konsept olduğu aşikardır çünkü gerek taraflar içinde olsun gerekse taraflar arasında olsun yersiz yükler yaratmaktadır. Umarım, biraz olsun merak ettiniz bu iletişim algısını… Haydi söyleyeyim artık o halde: “Kadın söyler, Erkek davranır.” Eminim, bir çoğunuz bu sözü belki de çocuk yaşta farklı varyasyonlarını duyarak, halinize, içinizden gelen davranışa çeki düzen vermek veya frenlemek durumunda kaldınız. Ama size bir şey söyleyeyim mi, bu bir saçmalık! Ataerkil bir saçmalık! Böylesine bir söyleme ancak bu kadar mantıklı bir tanımlama yaptığım için üzgün değilim, gerekçelerimi bir okuyun eminim hak verebileceğiniz bir iki şey çıkacaktır.

 

Öncelikle bu tanıma göre, Kadın’dan her daim net olması beklenmektedir. Kadının ne istediğini bilmek, kendinden emin olmak ve bunu ifade etmek gibi ciddi sorumlulukları var. Her şeyi söylemeli Kadın; yüreğini sesli ortaya koy demektir, riske at kendini demektir. Cesaretini topla demektir. Söyleyeceklerin ne olursa olsun ister mutlu et karşındakini, ister üzeceğini bil sonunda; söylemek, eylem olarak her zaman yüzleşme içerdiği için bir cesaret gerektirir.  Dolayısıyla Kadın’a ilişkilerde biçilen sorumluluk bu yönüyle daha direkt, net ve ağırdır. Güzel bir yanı da var söylemenin, sonucu ne olursa olsun bünyeden atmayı, aşıp gitmeyi olumsuzlukları kolaylaştırıyor çünkü belirsizlik olmaktan çıkıyor. Bir de öyle bir söyle kısmı var ki oraya hiç girmiyorum, tam bi muamma!

 

Diğer yandan,Kadın’dan karşı cinsin davranışlarını okuması beklenmektedir. Sinyal veriyor mu, vermiyor mu, veriyorsa ne kadar güçlü, içeriği neye yönelik vb. Türlü dolaylı işlemi çözmeye sanki psikoloji derecemiz varmışçasına itiliyor ve buna razı oluyoruz. Evet, dolaylıdır davranış çünkü, eylem olarak mana çıkarmak karşındakine bırakılmıştır. Net değildir bu yüzden. Jestlerden ne anlıyorsan… Daha da rahattır diye düşünüyorum. Kaldı ki sözle ifade edilmediği için hep bir “zannetme” durumuyla baş başa bırakılır Kadın tarafı. Sanki beyin okuyabiliyor… Sakız gibi uzar gider mevzu…

 

Erkek tarafının empatisini yapıp, onun üzerindeki yükü çoktan anlamış  olsam bile, siz sevgili okuyucularımı yormamak adına konuyu sınırlandırmayı tercih ediyorum. Benim bu yerleşmiş iletişim algısını “Ataerkil bir saçmalık” olarak nitelememenin çok temel sebepleri var. Bu algı, Kadın ve Erkeği farklı iletişim eylem ve hareket düzlemlerine koyarak her şeyi gereksiz bir biçimde zorlaştırmaktadır, anlaşılmaz hale getirmektedir. Ayrıca, cinsiyetlere misyonlar yükleyerek hareket kabiliyetlerini ciddi bir biçimde baskılamakta ve sınırlandırmaktadır. Ataerkilliği, esaslı tarafı Kadın’a yükleyip onu azla yetinmeye itmesinden kaynaklanır. Kaldı ki, Her insan özünde, basitçe, sevmek, sevilmek ve ilgi ister; insanlar arasında bu kadar katı, dolambaçlı, sürekli hesap kitap gerektiren kurallara sahipken nasıl sevgi dolu tatminkar bir yaşam sürülebilir? İşte saçmalık olması da bu yüzdendir. Cinsiyet ayrımı olmaksızın isteyen istediği gibi davransa ne değişir ki? Kadın davransa Erkek ifade etse ne olur mesela? Ya da ikisi de biraz ondan biraz bundan yürütseler? Niye böyle geleneksel roller biçiliyor?

 

Bu hayatta hepimizi bir nebze olsun tatmin edebilecek tek bir ışık var onun adı da Sevgi. Aslında çok basit kuralı, insan olmak ve insanca yaklaşmak. Dolayısıyla gündelik ilişki belirleyicisi olarak, cinsiyet tabusu, rolü koymak bana haddinden fazla büyük bir genelleme geliyor. Bu konuda benimle tartışmak isteyenleri seve seve beklerim.

 

Sevgiyle Kalın,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s