Hayat’tan Mektup Var


Merhaba,

Benim adım Hayat. Kim olduğumu soracak olursan cevap veremem… Verdiğim an başka bir biçime bürünerek yine karşına çıkabilirim. Kimi zaman bir soluğunda hissedersin beni, kimi zaman bir gözyaşında, kimi zaman bir kahkahanda. Her dakika seninle olduğumu zannediyorsan yanılıyorsun; ben senin bebek bakıcın olmadım hiçbir zaman. 

Kovalarım, hep kovalarım aslına bakarsan. Kollarım, hep kollarım hazırlıksız yakalanmayı bilinçsizce beklediğin anları… İşte o an’larda büyürüm, yücelirim ve gücümü bulurum, beslenirim. Ama ne var biliyor musun? Bu sadece bugünlük sana göstermeyi tercih ettiğim yüzüm. Yarın ya da birkaç saniye sonra farklı bir biçim almış, buharlaşmış bile olabilirim.

Benimle kavga ettin olmadı, benimle uzlaştın yine olmadı diye hayıflanıyorsun ya işin aslını söyleyeyim mi? Benim ne senin beni muhatap almana, ne beni karşına almana, ne de beni yanına almana ihtiyacım var. Hala göremiyorsun değil mi? Sen ve ben aynı ya da farklı düzlemlerde bile olsa ki değil, birbirimizin muhatabı değiliz.

Son söylediğimi senin anlayacağın dilde ifade etmeye çalışırsam, kendime bir ego, yücelik veya ukalalık yüklemiyorum; kaldı ki seni de küçük görmüyorum. Ben Hayat’ım ve sen de sensin. Bu söylediklerime eklediğin, çıkardığın, azalttığın, çoğalttığın ve türevleri her şey sana ait; bana değil.

Zihninin içi kristal gibi parlak, su gibi berrak olduğu için kendini şanslı saydığın anlardayım sanıyorsun ya, bu da aslında seninle alakalı… Zaman zaman beni adil olmamakla suçluyorsun ya, adil olmak da suçlamak da senin işin. Ben durduğum yerde duruyorum.

Beni her arayışında avuçlarının arasından kayıp gidiyorum. Durup beni duyumsamaya çalıştığında uçup gidiyorum. Kendince bir mana arayıp bulduğunda ise kayboluyorum. Doğru mu değil mi? Sen söyle…

Görmüyor musun? Vazgeç desem olmayacak, devam et desem yine olmayacak çünkü aslında konuşan ben değilim. Şu an beni dillendirdiğini var sayarak bu satırları kaleme alıyorsun ya, işte hepsi senin ürünün. Ben duruyorum desem de sonsuzum desem de nafile… İyisi mi sen beni yokmuşum say çünkü ben aslında yokum yok. Ben senin hayal arkadaşınım. Yersen.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s